Skip Navigation Links
صفحه اصلی
ارتباط با ما Expand ارتباط با ما
گروه خبری Expand گروه خبری
مطالب Expand مطالب
فرصت های شغلی
سوالات متداول
جستجو
     
 
حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد ذاکری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان
مردم و پژوهشگران کتابخانه‌ها و محافل ادبی را خانه دوم خود بدانند

 

مردم و پژوهشگران کتابخانه‌ها و محافل ادبی را خانه دوم خود بدانند

شمیل بندرعباس- نیوز آسمان- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان گفت: کتابخانه‌ها رشته اتصال دانش‌ها و فرهنگ‌ها هستند، لذا کتابخانه‌ها باید خانه دوم مردم به ویژه نویسندگان، پژوهشگران و اصحاب دانش و معرفت باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد ذاکری روز پنج‌شنبه در آیین افتتاح مجازی محفل‌های ادبی شهرستان‌های بندرلنگه، پارسیان، رودان، قشم و میناب افزود: فرهنگ مهم‌ترین عنصر ضروری برای بقای جامعه است و عناصر و مقولات فرهنگی هر کدام به منزله دانه‌های تسبیح هستند که کتاب، رشته اتصال این مهره‌هاست.

وی ادامه داد: حجت الاسلام و المسلمین دکتر ذاکری تصریح کرد: بین شعر و کتاب یک رابطه عمیق و همه جانبه وجود دارد و یک شاعر نمیتواند از کتاب و مطالعه آن جدا شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان گفت: همان طور که کتاب حاصل کار نویسندگان و شاعران است، شاعران و نویسندگان نیز باید بسیار اهل مطالعه باشند تا بتوانند خوب شعر بگویند و قلم بزنند و هر کس بیشتر کتاب بخواند، آثار ماندگارتری خلق خواهد کرد.

محافل ادبی حلقه اتصال شاعران و کتابخانه‌ها باشند

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ذاکری در ادامه به نقش محافل ادبی در ایجاد پیوستگی بین کتابخانه و شاعران و نویسندگان اشاره کرد و افزود: محافل ادبی باید حلقه اتصال نیرومندی بین شاعران و کتابخانه‌ها باشد و در راستای هم‌افزایی شعرای استان به کار گرفته شود.

وی گفت: نهادینه کردن فرهنگ مشارکت عمومی برای انجام فعالیت‌های ادبی در کتابخانه‌های عمومی و افزایش انگیزه حضور شاعران و هنرمندان در کتابخانه‌های عمومی از مهم‌ترین اهداف تشکیل محافل ادبی است.

دبیر محفل ادبی صبا در هرمزگان نیز گفت: محافل ادبی تشکلی مردم نهاد عنوان است که از بافت اجتماعی فعال و علاقه مند به منظو ارتقای سطح همکاری‌های جمعی در حوزه‌های ادبی تشکیل شده و شامل ۲ گروه اعضای ویژه شامل افراد متخصص ادبی و اعضای عمومی شامل افراد علاقه‌مند به حوزه ادبیات است.

مهرنوش منصوری، نهادینه کردن فرهنگ مشارکت عمومی برای انجام فعالیت‌های ادبی در کتابخانه‌های عمومی، تقویت و افزایش انگیزه حضور شاعران و هنرمندان در کتابخانه‌های عمومی و ساماندهی شعر و ادب را از مهم‌ترین اهداف تشکیل محافل ادبی عنوان کرد.

وی برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی، تولید محتوا در زمینه ادبیات، برگزاری همایش‌های ادبی، برگزاری مسابقات متنوع ادبی و مشاعره، بهره‌گیری مناسب از فضای مجازی را از جمله راهکارهای رسیدن به هدف‌گذاری‌های محافل ادبی برشمرد.

گوگانانام قدیم بندرلنگه در زمان هخامنشیان است

دبیر محفل ادبی گوگانای شهرستان بندرلنگه نیز گفت: این نام محفل ادبی از نام قدیم بندرلنگه در زمان هخامنشیان برگرفته شده است.

زهرا عفیفه افزود: این شهرستان دارای ادیب دوستان و هنرمندان ارزشمند و توانمندی است که در سبک‌های آزاد، ترانه، غزل و سایر سبک‌ها شعرسرایی می‌کنند.

وی ضمن اشاره به آثار شاعران بندرلنگه‌ای گفت: کتاب «آوای مروارید» شامل برگزیده اشعار هنرمندان شهرستان را محمدرضا فلاحی‌پناه به رشته تحریر درآورده است.

عفیفه عنوان کرد: هم‌چنین کتاب‌های «رنگین کمان» سروده فاطمه محامدی و «ترانه باران» سروده «رؤیا احمد زاده» از جمله آثار شاعران توانمند این خطه است.

عفیفه، دبیر انجمن شعر و ادب اداره فرهنگ و ارشاد بندرلنگه، عضو انجمن ادبی بسیج هنرمندان شهرستان، عضو انجمن بنیاد صلح جهانی و عضو باشگاه کتابخوانی هرمزگان را در کارنامه درخشان خود دارد.

فاطمه رحمانی، دبیر محفل ادبی قشم نیز به پیشینه غنی ادبی این شهرستان اشاره کرد و افزود: شهرستان قشم با توجه به وسعت بالای جغرافیایی و نیز ویژگی مهاجرپذیری، شاعران و هنرمندان زیادی را در خود جای داده است که از طبعی بسیار گرم و روان برخوردار هستند.

وی ابراز امیدواری کرد: تشکیل محفل ادبی قشم، مأمن و کانونی برای هم افزایی و شکوفایی بیشتر شاعران توانمند قشمی باشد و قدمی در راستای شناساندن آنان به مردم دنیا شود.

رودان مهد پرورش شاعران هنرمند است

دبیر محفل ابی حافظ شهرستان رودان نیز شهرستان رودان را یکی از قطب‌های مهم گردشگری استان هرمزگان نام برد که این شهرستان از دیرباز، مهد پرورش ادیبان و شاعران هنرمند بوده است.

 اصغر ملایی افزود: وجود شاعرانی مانند غلامعلی امیری‌زاده، منصور ضمیری، کرامت بلالی، جلال صفایی، یوسف قاسمی، حجت وطن دوست در شعله وری شعر و ادب در شهرستان نقش تأثیرگذاری داشته‌اند و شاعران جوانی همچون احسان نصرتی، یلدا جعفری، جواد ضمیری، علی اکبر ضمیری، معصومه مرشدی و سمیه سالاری از استعدادهای جوان و درخشان ادبی این شهرستان هستند که آینده روشنی را نوید می‌دهند.

محمود متوکل، دبیر محفل ادبی پارسیان نیز ضمن اشاره به مؤثر بودن راه اندازی محافل ادبی در جذب شاعران و نویسندگان و حضور فعال آنان در کتابخانه‌های عمومی بیان کرد:افزون بر ۲۵ سال است که فعالیت‌های فرهنگی ادبی انجام می‌دهم و انجمن ادبی راه‌اندازی کرده‌ام که بسیار مورد استقبال شاعران و نویسندگان قرار گرفته است.

وی زبان شعر را یک زبان همه پسند دانست که تأثیرگذاری بالایی بر مخاطب دارد و باید بیشتر از آن در جامعه بهره گرفت و به آن بها داد.

در پایان به معرفی محفل ادبی اردیبهشت میناب نیز پرداخته و یدالله شهرجو، شاعر توانمند استان ، به عنوان دبیر این محفل انتخاب شد.

 
 

 

 1399/09/27 13:53:30 PM

نوشته شده توسط جواد کمالی

  نظرات شما  
   
نام:  
ن خانوادگی:  
تلفن:  
متن:  
   
   

    نظرات شما  
   
 
 
     
  • سفارشاتت

  • امکانات

  • پیوندها