Skip Navigation Links
صفحه اصلی
ارتباط با ما Expand ارتباط با ما
گروه خبری Expand گروه خبری
مطالب Expand مطالب
فرصت های شغلی
سوالات متداول
جستجو
     
 
شمیل (بندرعباس)
دهستان شمیل از توابع بخش مرکزی شهرستان بندرعباس در استان هرمزگان است.که در شمال شرق استان بین شهرستان میناب و بندرعباس و در 80 کیلومتری مرکز استان قرار دارد

آنچه در متن پائین می خوانید مر بوط به 10 سال پیش نسبت به شمیل (بندرعباس) است

 
 
شمیل (بندرعباس)
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان هرمزگان
شهرستان بندرعباس
بخش بخش مرکزی
دهستان شمیل
نام‌های قدیمی شامیل و ششمیل
سال بنیاد قرون وسطی
 
مردم
جمعیت 2٬406 نفر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه 27 درجه
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن +98761253
جملهٔ خوش‌آمد بر تابلوی ورودی روستا به دیار نخل و آفتاب شمیل کهن خوش آمدید

شمیل (بندرعباس)،  از توابع بخش مر کزی  شهرستان بندرعباس در استان هرمزگان  است.که در شمال شرق استان بین شهرستان میناب و بندرعباس و در 80 کیلومتری مرکز استان قرار دارد که از شمال با بخش احمدی، از غرب با بخش تخت وقلعه قاضی، از شرق با شهرستان رودان وبخش رودخانه،وقسمت جنوبی دهستان شمیل نیز به شهرستان میناب وخلیج فارس منتهی می گردد. از جمله جاذبه های گردشگری شمیل سد بزرگ شمیل نیان ،قلعه تاریخی شمیل ،آبشار نیان در حوالی شمیل ،کروکی شمیل و نخلستان و رودخانه و مناظر طبیعی وچشم نواز آن نام برد شغل اکثر مردم منطقه شمیل کشاورزی و دامداری است . ادارات و ارگان های مستقر و امکانات موجوددر شمیل پاسگاه انتظامی،حوزه مقاوت بسیج حضرت ابوالفضل ،بانک صادرات،درمانگاه ،مدرسه شبانه روزی پسرانه امام رضا (ع)شمیل ،مدرسه شبانه روزی دخترانه شمیل ، مخابرات ،خدمات جهاد کشاورزی ،کمیته امداد امام خمینی شمیل،موسسه خیریه انصارالحجة (عج)شمیل، پست بانک،موسسه قرآنی رایحة الزهرا،پایگاه مقاومت بسیج برادران و خواهران،شورای حل اختلاف، دهیاری، دو دبستان ،شرکت تعاونی روستایی، خانه بهداشت،مطب شخصی،پمپ بنزین، کانون تخصصی هنرهای تجسمی مساجد استان و 3 کانون فرهنگی هنری مساجد دیگر ،نانوایی، هیئت های مذهبی،4 باشگاه فرهنگی ورزشی در روستا،مرکز خدمات بهزیستی شهید چردو..

جمعیت خود دهستان شمیل  و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن 2٬406 نفر (523خانوار) بوده‌است.

آب و هوا :

آب و هوای منطقه شمیل تابع شرایط کلی و اقلیم منطقه است . یکی از عوامل موثر در اقلیم و آب و هوای منطفه ی شمیل نقش بادهای گوناگون است که در فصول مختلف می وزند .از نظر جغرافیایی آب و هوای منطقه گرم و خشک است ولی از حق که نگذریم در فصل زمستان هوایی معتدل و دلپذیر دارد و داری چشم انداز های سبز و زیبا است .

سنت ها و باورها :

فرهنگ عامه مجموعه عوامل مرتبطی است که نحوه ی زندگی این قوم را تعیین می کند این عوامل عبارتند از : زبان ، رسوم ، عادات ، دانسته ها ، عقاید ، مذب ، پذیرفته های اخلاقی ، محرمات ، قوانین ، اصول مالکیت ، هنر ، صنایع خلاصه مجموعه ی اعمال و افکار مردم این قوم در اثر زندگی افراد ، آن هم در طول سالها بوجود آمده ، شکل گرفته و از نسلی به نسل بعد منتقل می گردد.

بطور مثال یکی از سنت هایی که همه ساله توسط مردم بصورت خود جوش در این دهستان انجام می شود پخت حلیم است که در گویش محلی اصطلاحاً (مال خدا) می گویند . اهالی معتقدند که خداوند با این عمل خدا پسندانه ( انفاق در راه خدا )، درد و بلا و عذاب الهی را از مردم دور می کند و موجب نزول باران رحمت در این منطقه می شود این کار در اول فصل زمستان و در محله درمانگاه انجام می گیرد و همچنان تا کنون ادامه دارد .

بطور خلاصه ساکنان دهستان شمیل ، مردمانی دین دار ، درستکار ، سخت کوش ، میهمان نواز و مهربان هستند و بیشتر آنان در باور های دینی خود استوار هستند و به پیشوایان دینی و بزرگان احترام می گذارند.

روضه خوانی ، نوحه خوانی ، تعزیه خوانی و فاتحه خوانی از سنت های معمول در گذشته تا به حال در دهستان شمیل می باشد .

 

کشاورزی :

فعالیت های اقتصادی مردم منطقه شمیل در بخش کشاورزی با زیر بخش های عمده یعنی زراعت ، باغداری ، دام و طیور متمرکز بوده البته بدلیل کمبود آب شیرین و گرمای طاقت فرسا کار کردن در بخش کشاورزی مشکل است . در حال حاضر انواع محصولات کشاورزی مانند : گوجه فرنگی ، بادمجان ، پیاز ، خیار ، هندوانه و خرما است لازم بذکر است که در گذشته که بارندگی فرآوان بود محصول انگور نیز وجود داشت که در این منطقه معروف بوده.

در حال حاضر بیش از 19 رقم نخل در این منطقه وجود دارد که عبارتند از : آلومهتری ، شکری ، کلک سرخ ، سرخ دنگ ، مرداسنگ ،زرد ، هلیلی ، خنیزی ، نغار ، منگناس ، زرک ، خاروآزادی ، گوردیال ، کریته ، شاهینی ، نیم کدینی ، موسلی ، مرزبان و کابلی .

وجود مرکبات در منطقه یکی از ویژگی های باغداری محسوب میشود که در این میان می توان به لیمو ترش ، لیمو شیرین ، پرتقال و نارنج اشاره نمود.

پوشش افراد:

لباس محلی زنان شمیل، پوششی با استفاده از دوختی ساده و پارچه های نخی ، رنگی با خوس بافی که شلوار ، پیراهن ،چادر و روسری را در بر می گیرد در گذشته تن پوش زنان شمیل، کندوره نام داشت .شلوار زنان نیز شلوار پولکی ، خوسی و بادله ای بود .لچک نیز یک نوع کلاه مخصوص زنان بوده که برای نگه داشتن روسری کار برد داشته است . علاوه بر لچک از جلبیل خوسی ، لیسی و چادر استفاده می شد .

برای پوشش مردان نیز نوعی شلوار وجود داشته که به لنک معروف بوده و به جای کلاه از مندیل استفاده میکردند که امروزه کمتر از آن استفاده می شود .

 

بازی ها و سرگرمی ها :

در گذشته های دور ورزش در روستاها و محلات ، حال و هوای دیگری داشت . در ایام تعطیل ، اعیاد و جشن های عروسی جوانان در گوشه ای از محله گرد هم می آمدند و به بازی و ورزش مورد علاقه خود می پرداختند .

انواع بازی های محلی و سنتی از قبیل : دارتوپا ، درا ، لرا ، هوتا و پنجه ، دارکلکا ، هفت سنگ بالا ، رمازا ، سنگ چلکا ، چشم بستکا ، کچل کچلا ،کرموجوکا ، کل شیطونا و موریا در دهستان شمیل رایج بوده که شرح یک یک آنها مستلزم صرف وقت زیادی است .

 

صنایع دستی دهستان شمیل:

صنایع دستی در دهستان شمیل به سه نوع تقسیم می شود : الف) صنایع دستی نخیلاتی مانند :حصیر بافی ، سوند بافی ، پری ، تولک ، تحته ، بادبزن یا همان گوزن ، ب)صنایع دستی گلی مانند : جهله ، کوزه و غیره  ج)صنایع دستی تزئین لباس زنان مانند : شک ، وعدو ، کمه دوزی ، گلابتون دوزی ، خوس دوزی و غیره

 

ایثار و شهادت :

شهدا آینه پاکی و طهارتند ، آنان همه هستی خود را در معامله با معشوق خود را فدا کردند و هستی جاودانه گرفتند شهدای دهستان شمیل نیز به بیش از 35 تن میرسد. که تعداد آمار شهدای شمیل به طور دقیق بعد از پرسیدن از معتمدین منطقه شمیل اصلاح می گردد. از شهدای بزرگ شمیل میتوان شهید محمد البرز، شهید محمد چرد،شهید محمود احمدی نسب، شهید بهروز بختیاری، شهید عبدلی، شهید ناصر گرجی زاده، شهید اسپرم... نام برد که هرکدام از نقش مهمی در  جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس داشتند . ( روحشان شاد یادشان گرامی )

           یاران همه رفتند و ما هم می رویم از یادها            ********             کی پر کاهی بماند در میان بادها

_____________________________________________________________________________

1385{{روستاهای دهستان شمیل بندرعباس 1-شامل:حسنلنگی بالا 2-حسلنگی پایین3-کرمون4-چاهخرگ5-زمین سنگ6-سهرابی7-سرزه آلمهتریان8-سهرابی9-سرخنگی10-نیان11-سرریگ12-بالولی13-گزشهنه14-سرسماد15-گرده16-صفرباقری17-پاقلاتان18-گنبدسرخ19-پشتکوه20-آبگولمان21-سلوبلم22-کوهدازان23-کوهلهرو24-آبکهور25-سنگ بهمن یا همان(پشته سفید)26-دهگاه27-سرزه پشت بند28-سرزه خاروک29-سمسیلو30-سرزه شمیل و زهوکی میباشد........}}

- از بزرگان ومتعمدین دهستان شمیل درخواست دارم آنچه اطلاعات کامل و جامع نسبت به منطقه شمیل دارند از آنجا که بنده  اطلاعات کافی نسبت به منطقه شمیل ندارم با اینجانب همکاری کنند تا اطلاعات کامل نسبت به دهستان شمیل در اختیارمسئولین و هم استانی های عزیز قرار دهیم.که آیا دهستان شمیل 1385استحقاق بخش شدن داشت یا تخت و قلعه قاضی 1385....؟

 1394/05/20 4:47:43 PM

نوشته شده توسط جواد کمالی

  نظرات شما  
   
نام:  
ن خانوادگی:  
تلفن:  
متن:  
   
   

    نظرات شما  
   
1394/05/21 1:20:22 PM
محمد چشم براه نوشته:

قطعا دهستان شمیل 1385 استحقاق بخش شدن داشت و دارد اما متاسفانه بی عدالتی توسط مسئولین این امر محقق نگردیده است تا کنون.

................................................................................
1395/07/15 2:01:05 PM
داود تنی پور نوشته:

با سلام .بسیارعالی و قابل تحسین بود . درود برشما عزیز بزرگوار


 

................................................................................
 
 
     
  • سفارشاتت

  • امکانات

  • پیوندها