Skip Navigation Links
صفحه اصلی
ارتباط با ما Expand ارتباط با ما
گروه خبری Expand گروه خبری
مطالب Expand مطالب
فرصت های شغلی
سوالات متداول
جستجو
     
 
گزارش پایگاه خبری تحلیلی آسمان نیوزاز آئین رونمایی کتاب"سفرنامه هند"
مراسم رونمایی و امضاء کتاب (سفرنامه هند)با حضور نویسنده کتاب حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباس فضلی

مراسم رونمایی (آیین رونمایی کتاب "سفرنامه هند" نوشته دکتر عباس فضلی) در روزجمعه مورخ:1398/02/20 در سالن اجتماعات فارابی شهید محمدی رأس ساعت 20:30 دقیقه با حضورنویسنده کتاب حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباس فضلی و جمع کثیری از مدیران و روئسای دستگاه های مدیریتی و اجرایی استان ،اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه هرمزگان،دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی  هرمزگان ،چهره های فعال فرهنگی اجتماعی و سیاسی و فعالان فرهنگی و هنری استان از جمله حجت الاسلام والمسلمین محمد ذاکری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، رضا برومند، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان،منصور نعیمی فعال فرهنگی و هنری،  دکتر رضا هاشمی‌زاده استاد علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از فعالین فرهنگی و هنری حضور داشتند.برگزار گردید.

 مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان در این رابطه گفت: بر این نظریه معتقدم که فرهنگ در کشور ما مظلوم بوده و همچنان هم مظلوم است، حتی در این دولت که ما حامی آن هستیم، اما ما همگی معتقدیم نسبت به فرهنگ بی توجهی می شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمد ذاکری ادامه داد: هم به دلیل شرایط کشور، فرهنگ به سمتی رفته است که اقتصاد مقوله و نیاز اول جامعه شده است.

وی افزود: بر این باورهستم که اگر رویکرد فرهنگی‌مان درست نشود هیچگاه اقتصاد نیز درست نخواهد شد و همچنین بر این باورم که بحران اصلی جامعه فرهنگ است. فعالیت‌های اقتصادی ما به دلیل نداشتن پیوست فرهنگی ندارند به سرانجام نمی رسد.

ذاکری با بیان این که فرهنگ مظلوم است، بیان کرد: اگر در یک همایش اقتصادی برگزار شود باشکوه تر و شلوغ تر می شد، اما در چنین فضایی، انجام دادن کارهای فرهنگی اهمیت بسیار زیادی دارد.

وی تصریح کرد: مراسم رونمایی از کتاب بهانه ی خوبی است تا اصحاب فرهنگ، رسانه و هنر دور هم جمع شوند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان ابراز کرد: کتاب" سفرنامه هند" را می توان از مناظرمختلف بررسی کرد. این کتاب بهانه ای است که نویسنده دغدغه های خود را بیان کند اگرچه ظاهر این کتاب یک سفرنامه است اما کتابی علمی و تحقیقی است.

وی اشاره کرد: کتاب در دو بخش نوشته شده است بخش اول سفرنامه و بخش دوم ضمیمه ها است. ضمیمه ها را نیز می توان به دو بخش تقسیم کرد که در این 7 ضمیمه، ضمیمه هایی چون بخش سوم اگر در این کتاب نیز آورده نمی شد، مشکلی به وجود نمی آورد اما به عقیده ام بخش سفرنامه مقدمه ای است برای مباحثی که در منضمات بیان شده اند.

ذاکری با بیان این که بخش تئوری اقتباس حتما با دقت خوانده شود، افزود: زمانی که خواننده وارد بخش تئوری اقتباس می شود فراموش می کند که پیش از آن چه خوانده است. شاید مهم ترین موضوعی است که در کتاب مطرح شده است و ورود به بحث تئوری اقتباس مابقی مباحث موجود را به حاشیه می راند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان تصریح کرد: این کتاب علی رغم ظاهر خود که تنها یک سفرنامه به نظر می رسد دارای بخشی کاملا علمی و پژوهشی است.

وی ادامه داد: اگر بخواهم نام دیگری برای این کتاب انتخاب کنم " دغدغه های فکری و درونی دکتر عباس فضلی" و یا " پاسخ به شبهات به زبان ساده" عناوین مناسب تری خواهند بود.

حجت الاسلام والمسلمین محمد ذاکری بیان کرد: شبهاتی چون" حوریان بهشتی"، " علم بهتر است یا ثروت"، "سیاست خوب است یا خیر"، " چرایی روزه گرفتن" ، " چرایی تکراری بودن زندگی" در این کتاب به سادگی پاسخ داده شده است.

وی عنوان کرد: از طرفی نویسنده در این کتاب به بیان احساسات و تعلقات نویسنده در این کتاب به سادگی بیان شده است یا به عبارتی می توان این گونه این نکته را مورد بررسی قرار داد که دکتر عباس فضلی حدیث نفس کرده و از خود و تعلقات و احساست خود بگوید.

این مدیر افزود: می توان ویژگی هایی از نویسنده از جمله آزادی خواهی، علاقه مند به تحقیق و مطالعه، صرفه جو و قناعت کننده، محترم شمردن افکار دیگران، وقت شناسی را از متن این کتاب استخراج کرد.

وی در پایان گفت: عدم وجود خودسانسوری، مثبت اندیشی، پرهیز از منفی نگری، شجاعت و صراحت در کلام و عقیده و عدم چاپلوسی از سایر ویژگی های این نویسنده است.

 در ادامه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان خطاب به مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، بیان کرد: فعالیت ها و پیگیری های‌تان به جهت بالا رفتن اهمیت کتاب و کتابخوانی و توجه مداومتان به این موضوع برایمان روشن و واضح است لذا در این راستا خواستار برگزاری این مراسم به صورت ماهیانه هستیم.

رضا برومند ادامه داد: اگر تاریخ گذشته مان را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که قرابت های فرهنگی زیادی میان فرهنگ استان هرمزگان و فرهنگ هندوستان وجود دارد.گذشتگان نه چندان دور ما در خاطره ها و قصه هایشان از هند و تجارت و اقتصاد این کشورسخن گفته اند.

وی عنوان کرد: یکی از قدم هایی که در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برداشته ایم اما به هردلیلی تاکنون محقق نشده است برگزاری هفته فرهنگی هندوستان است؛ بخشی از این کار که برعهده ما بود انجام شده اما بخشی که به اداره کل ارشاد مربوط است هنوز تاییدیه گروه موسیقی آن را صادر نکرده است. امیدواریم در سال جاری وعده ای که داده ایم محقق شود.

برومند افزود: این دو فرهنگ، در جزایر هرمزگان و شرق استان مشترکات زیادی با یکدیگر دارند.

وی تصریح کرد: دغدغه ای که امروزه همه افراد علاقه‌مند به فرهنگ، هنر و کتاب و کتابخوانی با آن روبه رو هستند، این است که بسیاری از مفاهیم و ارزش ها در ما درونی نشده و عمیق نیست و در رفتارهای اجتماعی‌مان دیده نمی شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان ادامه داد: در بسیاری ازکشورها، بسیاری از ارزش ها عمیق شده است اما در کشورمان این اتفاق آنطور که باید و شاید رخ نداده؛ البته این موضوع نه تنها در فرهنگ بلکه در سیاست، مذهب و دین نیز از عمق لازم برخوردار نیست.

وی بیان کرد: روانشناسان سه دلیل بیان می کنند که به چه دلیل به مسائل عمیقا وارد نمی شویم، بخشی به پیوند عاطفی آن ارزش با درون انسان، بخشی مربوط به آشنایی با فرهنگ هاست یعنی شخصی که با فرهنگ های مختلف آشنا شود انسان عمیق تری است و راحت تر معیارهای جامعه از جمله نظم و قانون مندی را می پذیرد. در نهایت بخش نیز مربوط به زبان های مختلف است به عبارتی هر فرد که با زبان های بیشتری آشنا باشد راحت تر می تواند ماسئل جامعه را درک و عمیقا آن ها را بپذیرد.

برومند در پایان گفت: اشتراکات فرهنگی میان هرمزگان و هندوستان و همچنین نگاه گردشگری به این موضوع دو بخشی است که در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان اهمیت دارد.

دیگر سخنران این مراسم جناب دکتر رضا هاشمی زاده بودند که به یک الی دو مورد پیرامون راجب به نقد و مباحث این کتاب پرداختند.

 همچنین نویسنده کتاب سفرنامه هند با خواندن متنی ضمن بیان دیدگاه و هدف خود از نوشتن این کتاب، از برگزار کنندگان و حضار نیز به دلیل همراهی در این آیین تشک و قدردانی کرد.

دکتر عباس فضلی عنوان کرد: هر انسانی ترکیبی است از بخشی که در آن به جهان چشم گشوده، خانه ی شهری یا کلبه ی روستایی ای که در آن راه رفتن آموخته، بازی هایی که به کودکی کرده، افسانه هایی که از دیگران باز شنیده، غذایی که خورده، مدرسه ای که به آن رفته، ورزش هایی که دنبال کرده، شاعرانی که شعر آنان را خوانده و خدایی که در او ایمان نهاده است. اینها همه دست به دست هم داده تا او را آنچه هست؛ ساخته است و این ها نه چیزی است که انسان از راه شنیدن، به هستی و کیفیت آن پی‌ تواند برد. اینها را تنها هنگامی درک می توانیم کرد که خود جزء جزء آن را به تجربه ی زندگی دیده و آمیغی از آن شده باشیم و چون مردم کشورهای دیگر که بیگانه ی ما هستند جز به ظاهر نمی‌توانیم شناخت. آنان را در صفحات کتاب زنده نمی توانیم کرد.(لبه تیغ،سامرست موام ص 5)

وی ادامه داد: گزاره های فوق، حکایت این معناست که آدمی نباید خود را گم کند و گذشته ی خود را به فراموشی بسپارد و به آینده ای موهوم و مبهم دل خوش کند یا غرق در حال و سخنان نغزآمیز و مبالغه پرور دیگران شود. زیبایی حال به فراموش نکردن گذشته و دل نسپردن به حوادث آینده است. مغرور نشدن به حال یعنی زیستن در لازمان که عین حقیقت و واقعیت است. ما بسان خسان در میان موج دریا سرگردانیم. هر لحظه به این سو و آن سو می رویم. در این تلاطم زندگی باید به عدم پناه برد و وجود را در عدم جستجو کرد.

فضلی افزود: حضور در لازمان مستلزم بودن در لامکان نیز هست. این دو پدیده متعلق به خدای هستی است. و ایمان و دلبردگی به خدا یعنی همین.

این استاد دانشگاه بیان کرد: در جهانی که ما را به روزمرگی ها و تن آسایی ها دعوت می کنند؛ باید زندگی را در هیچ ها جستجو کرد. هیچ ها یعنی خواستن نخواستن ها و قناعت کردن به بودن ها. تا معنا در زندگی رخ نماید و بر ما چهره بگشاید.  ما با خواستن همه چیز، خود را در دریایی از ریاکاری و خودکامی و خودشیفتگی گم می کنیم و با دست و پا زدن در گرداب ها و تالاب‌ها، افسردگی و اضطراب را تجربه می کنیم. برای رهایی از رنج زندگی، چاره‌ای جز فاصله گرفتن از هوس ها و خطرات داشتن ها نیست.

وی تصریح کرد: در این سفرنامه، من از حال مغموم و آینده ی موهوم به گذشته ی مرسوم پناه برده ام تا پروست وار، زمان از دست رفته ام را باز یابم. کشور هند و تحصیل و دیدن طبیعت سرسبز و حشر و نشر با دیگران، بهانه ایست تا فتیله ی چراغ امید، در نگاه و نظرم فروکش نکند و مرا به تاریکی و پوچی فرا نخواند. دستگیر من در این عبور، خدایی بود که با او راز و نیاز می کردم و به آیه های قرآن اش پناه می بردم.

فضلی عنوان کرد: من با واژه  واژه های کتاب زیسته ام و کوشیده ام تا با همین واژگان، دیگران را به روزنه ی امیدی دعوت کنم. سپاس فراوان بر تمامی کسانی که قدم رنجه کرده و در این آیین رونمایی شرکت نموده اند. درود بر دانشجویان عزیزی که زحمت این نشست را بر عهده گرفته اند. و سلام بر دوستان و اساتیدی که مرا شرمنده حضور خود کرده اند. خطاب به تمامی شما بزرگواران می گویم: من در این کتاب و کتاب هایی که می خوانم و یادداشت هایی که می نویسم در پی  گمشده ای هستم که دستیابی به آن امکان ناپذیر است. ولی از رفتن و گشتن هم خسته نمی شوم.

 وی در پایان گفت: در آخر باید بگویم این اثر را به همسرم رباب تقدیم کرده ام که در فراز و نشیب های زندگی مرا همراه بوده است. او را نماینده ی زنانی می دانم که در جامعه ی پسامدرن سر بر آورده اند تا خود را مستقل از مردان بازیابند و در روزگاری که مردان در فکر جنگ و جدال مداوم هستند؛ صلح و صفا را به دنیا هدیه کنند.

 1398/02/20 23:55:15 PM

نوشته شده توسط جواد کمالی

  نظرات شما  
   
نام:  
ن خانوادگی:  
تلفن:  
متن:  
   
   

    نظرات شما  
   
1398/03/04 1:01:07 PM
حسین اسلامی نیا نوشته:

ضمن سلام خدمت مدیر محترم سایت همان طور که جناب دکتر برومند فرمودند ان شاله در یک الی دو ماه شاهد رونمایی یک کتاب در استان هرمزگان باشیم. با تشکر فراوان از شما

................................................................................
 
 
     
  • سفارشاتت

  • امکانات

  • پیوندها