Skip Navigation Links
صفحه اصلی
ارتباط با ما Expand ارتباط با ما
گروه خبری Expand گروه خبری
مطالب Expand مطالب
فرصت های شغلی
سوالات متداول
جستجو
     
 
نگاهی به روابط سینوسی تهران‌و‌لندن/توافق‌وین قفل سفارتخانه‌های دوکشور را باز می‌کند؟
سرویس: سیاسی برخلاف تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای ایران هراسی، جمهوری اسلامی این روزها مرکز آرامش در جهان و منطقه خاورمیانه شده است. دولت تدبیر و امید با انتخاب بهترین تیم دیپلماسی و تغییر نگاه در روابط بین الملل سعی کرد مهم ترین چالش ایران در جهان، یعنی مسئله هسته‌ای را به پایان برساند. بعد از حدود دوسال مذاکره مستقیم وزیر امور خارجه کشور با شش قدرت جهان، حق هسته ای ایران در جهان پذیرفته شد و نقشه ایران هراسی و ایران با بمب اتمی اسرائیل نقش برآب شد.

خبرگزاری خانه ملت؛نسترن دقیقی; به دنبال این توافق، بسیاری از مناقشه ها و چالش‌های منطقه و جهان نیز رو به اتمام است. بلافاصله بعد از به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‌ای کشورهای غربی که تحریم ها را دنبال می کردند و تحت تاثیر ایران هراسی بودند، برای حضور در تهران صف کشیدند. از سوی دیگر محمد جواد ظریف قدرت چانه زنی خود را در حل بحران های منطقه ای به کار بسته است تا آرامش در خاورمیانه و کشورهایی چون سوریه، یمن و عراق نیز احساس شود. در شرایطی که وزارت امور خارجه کشور به فکر بحران منطقه است، تلاش دارد روابط خود با کشورهایی که در سالهای گذشته به بن بست رسیده بود را حل و فصل کند. یکی از این کشورها، انگلیس است که در جریان مذاکرات هسته‌ای سعی کرد به نفع ایران ایفای نقش کند. در چند ماه اخیر هر دو کشور برای رسیدن به نقطه اوج نمودار روابط تهران و لندن تلاش بسیاری کردند.

روابط سینوسی ایران و بریتانیا

پس از انقلاب اسلامی، روابط تهران و لندن شاهد فراز و فرودهای متعددی بود. در طول  37 سال گذشته روابط دیپلماتیک  ایران و بریتانیا  چهار بار قطع شد و کارمندان سفارت هر دو کشور وسائل خود را د ر چمدان ریختند و به کشورهای شان بازگشتند. اولین بحران در روابط ایران بعد از انقلاب و انگلستان چند روز بعد از تسخیر سفارت آمریکا توسط دانشجویان خط امام پدید آمد. مدت کوتاهی بعد از این واقعه ، بریتانیا تصمیم به خروج کارمندان خود از تهران گرفت و سفارت سوئد را حافظ منافع خود در ایران اعلام کرد.اما یک سال بعد از این واقعه، علی اکبر ولایتی توانست روابط را حسنه کند و مجدد ارتباط دیپلماتیک بین دو کشور شکل گرفت.

از  سال ۱۹۸۷ روابط ایران و پادشاهی متحده به لندن فراز و فرودهایی داشته است. تعطیلی سفارت  لندن در تهران در پی جنگ ایران و عراق ، بر قراری توافق دیپلماتیک در نوامبر ۱۹۸۸ میلادی، نیمه تعطیل شدن سفارت لندن در تهران در ۱۴ فوریه ۱۹۸۹ میلادی در واکنش به فتوای امام خمینی در مورد  قتل سلمان رشدی و تعلیق روابط بین دو کشور و افزایش مجدد روابط در 1999 در وزارتخانه های دو کشور  از مهم ترین افت و خیزهای روابط بین تهران و لندن است.

از وینستون چرچیل تا بابی ساندز

در این بین تغییر نام خیابان ویستون چرچیل به بابی ساندز- انقلابی ضد انگلیسی ایرلندی- در تهران یکی از مواردی بود که مورد گلایه انگلستان واقع شد و طبق معمول کارمندان خود را از سفارت ایران فراخواند.

دولت اصلاحات و ثبات نسبی

شاید بتوان بهترین دوران روابط تهران و لندن را در دوره اصلاحات دانست. در سال ۱۹۹۹ میلادی و در جریان دیدار رابین کوک و کمال خرازی، وزرای امور خارجه وقت بریتانیا و ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، روابط سیاسی میان دو کشور، به سطح سفیر ارتقا پیدا کرد.در طول دوران اصلاحات روابط دو  کشور به خوبی پیش رفت تا اینکه رئیس دولت اصلاحات، کلید پاستور را به احمدی نژاد و مجدد شاهد تغییراتی در روابط ایران با کشورهای جهان بودیم.

سردی روابط در دروان احمدی نژاد

در دوران محمود احمدی نژاد اما از ابتدای کار روابط تهران و لندن به شدت به سردی گرایید. دولت بریتانیا در موضعی رسمی، برنامه هسته‌ای ایران را تهدیدی برای منطقه خاورمیانه خوانده‌است. در واکنش جمهوری اسلامی، برخورد بریتانیا را "توطئه و اقدامات شیطنت‌آمیز انگلیس بر علیه نظام جمهوری اسلامی ایران" اعلام کرد.این موضوع نقطه آغاز چالش در روابط تهران و لندن در این دوران بود.

در ۹ دسامبر ۲۰۱۰ میلادی، وب‌گاه سفارت بریتانیا در ایران، به مناسبت روز جهانی حقوق بشر یادداشت انتقادآمیزی در مورد وضع حقوق بشر در ایران را به قلم سایمون گَس، سفیر بریتانیا در تهران منتشر کرد. در واکنش وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، سایمون گَس را به وزارت امور خارجه ایران احضار کرد و نیز تظاهراتی در مقابل سفارت بریتانیا در تهران، انجام گرفت. هم‌چنین شماری از مقام‌های ایرانی و گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار "اخراج سفیر انگلیس از تهران و کاهش سطح روابط سیاسی" با این کشور شدند. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز خواستار "تجدید نظر دولت محمود احمدی‌نژاد در روابط با پادشاهی انگلستان و کاهش احتمالی سطح و حتی تعلیق این روابط شد". در آذر 1390 در پی تجمع در برابر سفارت انگلیس در تهران و حرکات و شعارها و اتش زدن پرچم این کشور در این روز لندن کارمندان خود را از تهران فراخواند. مقام معظم رهبری مرداد‌ماه سال 91در دیدار با نخبگان و فعالان دانشجویی با اشاره به ماجرای سفارت انگلیس احساسات جوانان را منطقی اما رفتارشان را نادرست اعلام کردند. در ادامه مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای با رای قاطع با بیش از 170 رای دولت را ملزم به کاهش روابط با لندن در سطح کاردار کرد.

به نظر می رسد بعد از سه سال کاهش ارتباط در سطح کاردار غیر مقیم بین ایران و بریتانیا، زمان آن رسیده است که روابط دیپلماتیک بین دو کشور در سطح سفیر دنبال شود. این مسئله از سوی محمد جواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماتیک کشور پیش از به نتیجه رسیدن توافق هسته ای دنبال شد و امروز که نتیجه خوبی از فعالیت هسته ای ایران به دست آمده است و نگاه دنیا به جمهوری اسلامی تغییر کرده است وقت آن رسیده تا تهران و لندن در روابط خود تجدید نظر کنند.

 مجلس مانع بازگشایی سفارتخانه ها نمی شود

در این باره رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس، بازگشت به روابط مناسب بین دو کشور دور از انتظار نیست و به احتمال زیاد درب های سفارت هر دو کشور تا پایان سال میلادی باز خواهد شد.

عباسعلی منصوری آرانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در این باره که مجلس در خصوص کاهش روابط ایران و انگلیس مصوبه دارد، توضیح داد: این مصوبه به دولت اجازه داده است سطح روابط را کاهش دهد و به این معنا نیست که مجلس مخالف بازگشایی دو سفارت است. مجلس مانع بازگشایی سفارتخانه ها نخواهد شد.

نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت:به نظر می رسد پس از اجرایی شدن برجام و تا انتهای سال جاری میلادی شاهد بازگشایی سفارت خانه انگلیس خواهیم بود. این مسئله به میزان مراودات و تعاملات دو کشور، همینطور گفتگوهای وزرای خارجه دو کشور بستگی دارد.

اهمیت بازگشایی سفارتخانه ها

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بازگشایی سفارتخانه را با توجه به وجود تعداد زیادی از ایرانیان در انگلیس با اهمیت دانست و افزود: علاوه بر این با بازگشایی سفارت خانه شاهد افزایش صادرات به این کشور،رونق صنعت گردشگری همچنین همکاری بیشتر در زمینه فناوری ها و تبادلات علمی خواهیم بود.

منصوری آرانی با اشاره به اینکه مراودات ما با انگلیس ریشه تاریخی دارد ادامه داد: اگر چه این کشور در ابعاد مختلف نقاط منفی بسیاری به جا گذاشته است اما  بازگشایی سفارت خانه ها به معنی نگاه به آینده است.

وی گفت: انگلیس نیز شرایط را درک کرده است و طی گفت وگوهایی که با گروههای پارلمانی این کشور داشتم متذکر شدم که ایران به عنوان کشوری مستقل از منافع ملی خود دفاع می کند و به هیچ عنوان خدشه بر آن را قبول نمی کند.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس افزود: همانطور که ما تلاش می کردیم بدون دخالت در امور داخلی با بازگشایی سفارت خانه ها منافع ملی تامین شود آنها نیز اذعان داشتند روابط مشترک و متقابل که دربرگیرنده منافع ملی دو کشور است را در دستور کار داشته باشیم.

از سوی دیگر کاردار ایران در انگلیس و کاردار این کشور در تهران اخیرا در خصوص بازگشایی زود هنگام سفارتخانه ها در تهران و لندن نیز صحبت کردند و به نظر می رسد، نمودار روابط ایران و انگلیس به روزهای اوج خود نزدیک می شود./1394/05/18 11:00:38 PM

نوشته شده توسط جواد کمالی

  نظرات شما  
   
نام:  
ن خانوادگی:  
تلفن:  
متن:  
   
   

    نظرات شما  
   
 
 
     
  • سفارشاتت

  • امکانات

  • پیوندها