Skip Navigation Links
صفحه اصلی
ارتباط با ما Expand ارتباط با ما
گروه خبری Expand گروه خبری
مطالب Expand مطالب
فرصت های شغلی
سوالات متداول
جستجو
     
 
نوید معلمی متولد 1364 از شهرستان میناب دانشجوی دوره دکترای مدیریت کسب و کار (DBA)سازمان مدیریت صنعتی
آیا برای رفع معضل بیکاری در هرمزگان کسی فکری می کند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آسمان شمیل بندرعباس:نوید معلمی متولد 1364 از شهرستان میناب دانشجوی دوره دکترای مدیریت کسب و کار (DBA)سازمان مدیریت صنعتی نیز بیان داشتند که سالهاست  بیکاری بعنوان معضلی برای کل کشور و همچنین استان هرمزگان بوجود آمده است. اینکه در برخی استانها با برخی شرایط آب و هوایی خاص و عدم دسترسی به دریا و راههای ترانزیتی و خیلی مسائل دیگر بیکاری وجود داشته باشد شاید غیر قابل اجتناب باشد اما آیا در این استان با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب برای برخی مشاغل، دسترسی به خلیج فارس و دریای عمان، وجود جزایر با موقعیت خاص برای جذب توریست، وجود گمرکات و صنایع متعدد و نفت و گاز و... باز هم باید بیکاری بعنوان یک معضل وجود داشته باشد؟ مشکل کجاست؟ آیا برای رفع معضل بیکاری در هرمزگان کسی فکری می کند؟

چرا تا زمانی که شخصی از استان دیگر نیامده و شغلی شروع نکرده، کسی از این استان به فکر آن شغل نمی افتد؟ چرا حتی جذب توریست در جزایری مانند هرمز توسط موسسات گردشگری در شهر های بزرگ انجام می شود؟

سالهاست که محصولات کشاورزی استان توسط بازاریان مرکز نشین با قیمت بسیار ناچیزی خریداری میگردد که در نهایت سود مطلوبی برای کشاورزی که تمام سرمایه و زندگی خود را در این راه گذاشته نمی ماند. این معضل را می توان با راه اندازی صنایع کنسرو سازی، کارگاه های بزرگ تولید ترشی و شوری، صنایع بسته بندی و صادرات مستقیم محصولات توسط کشاورزان حل کرد.

در برخی مواقع طرح های خوبی مطرح می شود اما در مرحله اجرا متاسفانه با بی تدبیری سهوی یا عمدی روبرو می شود مثل طرح های پرورش میگو که در ابتدا بایستی به هر فرد مزرعه کوچکی داده می شد اما در مرحله اجرا به برخی افراد بالای هزار هکتار زمین دولتی واگذار می گردد و مردم عادی هنوز در گیر و دار گرفتن مجوز ها مانده اند.

ما با تمام قدرت از قاچاق کالا جلوگیری می کنیم اما آیا فکر کرده ایم که شغلی را برای این افراد بوجود آوریم؟ شاید اگر مشکل بیکاری حل شود مشکل قاچاق نیز بصورت خودکار حل شود اما اگر مشکل بیکاری حل نشود و ما بتوانیم به هدف نهایی خود رسیده و کاملا جلو قاچاق کالا را بگیریم چه اتفاقی می افتد؟ می توان به راحتی پیش بینی کرد که یک فرد بیکار و محتاج به پول ممکن است برای گذران زندگی دست به هر کاری بزند و معضلات به مراتب بدتری را بوجود آورد، درست مثل زمانی که بدون بررسی و مطالعه یک روگذر را بر روی یک خیابان احداث می کنیم. ما مشکل ترافیک در این نقطه را حل نکرده ایم بلکه فقط ترافیک را به خیابان بعدی هدایت کرده ایم  که ترافیک خیابان بعدی به مراتب از قبلی بدتر و بیشتر است.

ما در استان تمام صنایع و گمرکات را در غرب شهر بندرعباس متمرکز کرده ایم و برای بقیه استان هیچ فکری نمی کنیم. آیا کوشکنار نمی تواند مرکز صنعتی و تجاری باشد؟ اگر نمیتوانست هیچوقت استان دیگری دنبال بدست آوردن آن نبود. از میناب تا جاسک و لیردف هیچ صنعتی وجود ندارد و گمرکات قدیمی نیز تعطیل شده است. آیا می شود در محدوده ای گمرک وجود نداشته باشد و هیچ تخلفی صورت نگیرد؟ مردم این منطقه تنها راه باقی مانده برای کسب درآمدشان ماهی گیری بود که با مجوز دادن سازمان شیلات به کشتی های چینی همین راه را نیز از آنها گرفته اند. آیا مسئولین برای رفع مشکلات مردم آمده اند یا برای نابودی آنها کمر بسته اند؟

زمانی که مجوز های کشت گلخانه ای صادر گردید هیچ نظارت درست و دقیقی بر این کار نشد و با توجه با عدم تجربه کافی مردم منطقه موجبات ضرر و زیان اکثر این افراد فراهم آمد و با توجه به اینکه بیشتر این افراد کار خود را با دریافت تسهیلات بانکی آغاز کرده بودند الان دوباره تبدیل به افراد بیکار شده اند با این تفاوت که حال بدهکار هم هستند.

شیوه کشاورزی سنتی و قدیمی، هم باعث افزایش مصرف آب و هم بازدهی پایین زمین های زراعی شده است که البته بهای تمام شده بعضی محصولات قابلیت رقابت با بازارهای جهانی را نیز ندارد. به همین دلیل در بعضی مناطق مردم کلا کشاورزی را تعطیل کرده و به فروش زمین های کشاورزی جهت ساخت ویلا باغ و... روی آورده اند.

مناطق آزاد قشم و کیش هیچ درآمد قابل توجهی برای مردم هرمزگان نداشته زیرا که نیم بیشتر قشم و تمام کیش در اختیار مرکز نشینان بوده و حتی افرادی که جهت مسافرت به قشم یک روز را در بندرعباس می گذرانند شبها را در چادر خوابیده و حتی مواد غذایی را از شهر خود همراه می آورند. این در حالی است که در شهرهای شمالی کشور و در شهرهای بزرگ مانند اصفهان و مشهد مقدس اسکان در خیابانها و پارکها ممنوع بوده و مسافران جهت زدن چادر بایستی به محل هایی خارج از شهر بروند که این کار باعث رونق یافتن هتل ها، رستورانها و حتی از طریق اجاره دادن خانه ها موجب درآمدی برای اقشار کم درآمد شده است. مردم ما حتی از کسب این درآمدهای کم نیز محروم هستند.

ما استان محرومی هستیم اما نه محروم از نظر ذخایر و ثروت، بلکه محروم از داشتن دلسوز. دلسوزانی که به فکر مردم باشند نه به فکر پست و مقام خود.

هر سال وقتی آمار بیکاری را انتشار می دهند شاهد این هستیم که نرخ بیکاری نسبت به سال قبل از آن کاهش قابل توجهی داشته است. اگر این آمار و ارقام درست باشد و هر سال حتی یک درصد نرخ بیکاری کم شده بود الان در استان ازدیاد شغل نیز داشتیم اما ظاهرا اینگونه نیست و تعداد افراد بیکار در هر خانواده در حال بیشتر شدن است.

در پایان چند جمله ای دعا کنیم:

خدایا به رهبر ما سلامتی و طول عمر با عزت، به جاهلان ما علم، به سیاستمداران ما تدبیر، به نمایندگان مجلس ما جامع نگری، به وزرای ما مردم داری، به قضات ما عدل، به بانکداران ما انصاف، به مدیران ما فروتنی و به مردم ما قدرت حل مشکلات به دست خودشان عطا فرما.

خدایا چنان کن سرانجام کار                        تو خوشنود باشی و ما رستگار1397/10/24 14:06:19 PM

نوشته شده توسط جواد کمالی

  نظرات شما  
   
نام:  
ن خانوادگی:  
تلفن:  
متن:  
   
   

    نظرات شما  
   
1397/10/25 9:50:24 PM
احمدرنجبر از میناب نوشته:

 درود بر پایگاه خبری آسمان شمیل بندرعباس که نظرات و راهکار جوانان را انتشار می دهد. و در پایان درود بر جنابدکتر نوید معلمی به حق که بزرگان و فعلان سیاسی ،مدیران دستگاه و سازمانهای اجرایی دیگر خود را باید کنار بکشند و عرصه را در اختیار جوانان بگذارند که انشاالله شاهد تحولات عظیمی از بی کاری جوانان گرفته است تا مشکلاتی چون مسکن ،کشاورزی ،آبادانی روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستایان عزیز و زحمتکش در عرصه کشاورز که به دلیل عدم حمایت از آنها و ضررهای مقرر در عرصه کشاورزی به ناچار به شهر ها مهاجرت می کنند و با بدترین شکل ممکن زندگی می کنند و سایر موار دیگر......... آری ما به جوانانی چون نوید معلمی و بسیاری از جوانان دیگر چون دکتر نوید معلمی در استان نیاز داریم.

................................................................................
1397/10/26 11:35:23 PM
علی اسماعیلی از میناب نوشته:

به امید روزی که شاهد حضور جوانانی چون دکتر نوید معلمی در استان هرمزگان علی الخصوص شرق هرمزگان باشیم تا با حضور این جوانان شاهد تحولات عظیمی در این منطقه باشیم

................................................................................
1397/10/26 11:42:09 PM
یوسفی از تیرور نوشته:

درود بر جناب دکتر نوید معلمی که  مطالب مهم و ارزشمندی را بیان نمودند که انشالله این معضلات ومشکلات به دست همین جوانان رفع گردد

................................................................................
1397/10/26 11:44:55 PM
کوهگرد از رودان نوشته:

جوانانی چون دکتر نوید معلمی امید نسل جوانان در شرق هرمزگان هستند

................................................................................
1397/10/26 11:49:25 PM
ابراهیمی از میناب نوشته:

انصافا تا هم اکنون شرق هرمزگان یا به دست یک سری افراد بی سواد اداره شده است یا اینکه به دست یک سری نیروی غیر بومی که به فکر پر کردن حسابهای بانکی خود بودند. بدین جهت بنده درود می فرستم به جناب دکتر نوید معلمی جوانی توانمند و دارای تحصیلات عالیه

................................................................................
1397/10/26 11:51:16 PM
نجفی از رودان نوشته:

سلام و درود بر جوانانی چون دکتر نوید معلمی امید آینده شرق هرمزگان

................................................................................
1397/10/26 11:54:25 PM
رمضان سالاری از رودخانه نوشته:

شرق هرمزگان مظلومتر نسبت به جنوب و شمال هرمزگان و دلیل آن عدم به کار گیری نیروهای جوان و بومی شرق هرمزگان همچون دکتر نوید معلمی

................................................................................
1397/10/26 11:57:20 PM
روشی از رودان نوشته:

به امید روزی که با حضور جوانان در عرصه دستگاه های مدیریتی و اجرایی مثل اقای نوید معلمی شاهد رونق کشاورزی در شرق هرمزگان باشیم.

................................................................................
1397/10/24 9:14:29 PM
رضا يزدان پناه نوشته:

بسيارراه كارعالى هست انشاالله باحمايت اقاى معلمى واقتدارايشان مشكل ماجوانان حل خواهدشد

................................................................................
 
 
     
  • سفارشاتت

  • امکانات

  • پیوندها