Skip Navigation Links
صفحه اصلی
ارتباط با ما Expand ارتباط با ما
گروه خبری Expand گروه خبری
مطالب Expand مطالب
فرصت های شغلی
سوالات متداول
جستجو
     
 
با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان؛ پرونده ناتمام کتابخانه عمومی شهدای بندرعباس بر روی میز شورای شهر
جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با دستور کار «تعامل و هم‌اندیشی شورای اسلامی شهر بندرعباس با اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان» با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، حجت الاسلام و المسلمین محمد ذاکری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان با حضور در جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس تصریح کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، متولی کتاب و کتابخانه‌هاست و به این دلیل از سال 1382 مستقل شده تا کتاب در حاشیه قرار نگیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ذاکری با بیان اینکه امروز فرهنگ به نیاز دست چندم و کالای لوکس تبدیل شده است، اظهار کرد: نهادهای بسیاری در فرهنگ ورود کرده‌اند اما خروجی در این زمینه نمی‌بینیم.

وی با اشاره به اینکه کتابخانه مرکزی شهر بندرعباس که قرار بود با 7 هزار و 500 متر زیربنا بزرگ‌ترین کتابخانه جنوب کشور باشد 10 سال پیش کلید خورده و چهار سال است متوقف شده است، عنوان کرد: ما باید بستری را فراهم کنیم تا مردم کتاب‌خوان شوند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان افزود: با توجه به اجرای طرح تعریض بلوار طالقانی مقرر شد کتابخانه شهدا در اختیار شهرداری قرار گیرد و ظرف یک سال کتابخانه‌ای در ضلع شرقی پارک دباغیان توسط شهرداری ساخته و در اختیار اداره کل قرار داده شود ولی اکنون 5 سال از آن موضوع گذشته و نه کتابخانه به ما تحویل داده شده و نه مبلغی بابت اجاره آن پرداخت شده است.

وی تأکید کرد: کتابخانه شهدا به عنوان نخستین کتابخانه بندرعباس با قدمتی بیشتر از 40 سال، خاطرات خوبی از کتاب و کتابخوانی را در خاطرات مردم ثبت نموده است و اکثریت بزرگان این استان در این کتابخانه، مطالعه داشته‌اند و بهتر است این کتابخانه، به اهل کتاب بازگردانده شود.

همچنین مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان بر پرداخت به موقع سهیم نیم درصد کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس از درآمد شهرداریها تأکید و بیان کرد: واریز به موقع نیم درصد باعث ایجاد و توسعه زیرساختهای فرهنگی کتابخوانی در شهرستان خواهد شد و نقش مؤثری در رشد و بالندگی فرهنگی خواهد داشت.

فیصل دانش، رئیس شورای اسلامی شهرستان بندرعباس تأکید کرد: باید در زمینه کتابخانه‌های شهرهای بزرگ و پرجمعیتی چون بندرعباس که از نقاط مرزی نیز محسوب می‌شود و در معرض تهاجم فرهنگی بیشتری قرار دارد تلاش بیشتری شده و کتابخانه‌ها و بستر کتاب‌خوانی بیشتری برای آن در نظر گرفته شود.

دانش ادامه داد: موضوع رسیدگی به بدهی‌های شهرداری به اداره کل کتابخانه‌های عمومی، پرداخت نیم درصد سهم این اداره کل، کتابخانه شهدا و سایر موضوعات مربوط باید در کمیسیون تلفیق حقوقی و فرهنگی با حضور نمایندگانی از اداره کل کتابخانه‌های عمومی و شهرداری بررسی شود.

احمد عامری سیاهوئی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در این جلسه بیان کرد: بدون کتاب و کتابخانه‌ها با چه ابزاری می‌خواهیم به جنگ تهاجم فرهنگی رفته و نیازهای علمی و مطالعاتی شهر را برطرف کنیم و در این راستا نه ‌تنها باید کتابخانه‌های بیشتری ایجاد شود بلکه باید محتوای کتاب‌های آن‌ها نیز تأمین و بررسی شود.

وی ادامه داد: اگر چه مساجد پایگاه‌های اولیه فرهنگی هستند ولی کتابخانه‌ها نیز کمتر از آن نیستند و مکانی برای بالندگی و رشد بیشتر مردم می‌باشند و بهتر است کتابخانه شهدا به کاربری قبلی خود بازگردد.

اسماعیل بواشه، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به اینکه خیرین و سمن‌ها باید درزمینه کتاب و کتابخانه‌ها فعالیت بیشتری داشته باشند، خاطرنشان کرد: افزایش کمی کتابخانه‌ها، تنها بخشی از ماجراست و کیفیت ارائه خدمات کتابخوانی، مهم‌تر از افزایش تعداد کتابخانه‌ها است و اگر خروجی، اهداف و رسالت‌های کتابخانه‌ها بررسی شود اتفاقات خوبی در سطح جامعه می‌افتد.

گفتنی است در پایان این جلسه مقرر شد مسائل مطرح شده در جلسه به کمیسیون تلفیق حقوقی و فرهنگی ارجاع داده شده و نتایج آن در جلسات بعدی اعلام شود.1397/08/12 9:07:40 PM

نوشته شده توسط جواد کمالی

  نظرات شما  
   
نام:  
ن خانوادگی:  
تلفن:  
متن:  
   
   

    نظرات شما  
   
 
 
     
  • سفارشاتت

  • امکانات

  • پیوندها