Skip Navigation Links
صفحه اصلی
ارتباط با ما Expand ارتباط با ما
گروه خبری Expand گروه خبری
مطالب Expand مطالب
فرصت های شغلی
سوالات متداول
جستجو
     
 
آماده باش انتخاباتی؛ ۱۰ نامزد اصلی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری چه کسانی هستند؟
اصولگریان از همین حالا گزینه‌های خود برای انتخابات ریاست جمهوری را روی میز گذاشته‌اند و از قضا تعداد این گزینه‌ها کم هم نیست

به گزارش نامه نیوز، لشکر اصولگرایان به خط شد؛ آن هم یک سال قبل از انتخابات 1400 . تمام تحلیل‌ها حاکی از برد این جریان سیاسی در مصاف پیش‌رو است اما رقابت‌های درون جریانی به قدری است که آن انتخابات را برایشان به یک رقابت جدی بدل کرده است.

اصولگرایان که زمانی برای پیروزی بر رقبای اصلاح طلب خود از سیاست «دانه‌های تسبیح» استفاده ‌می‌کردند، اکنون که به واسطه ریزش سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان، پيش رو شده‌اند هم به اندازه دانه‌های تسبیح کاندیدا دارند. این بار اما عامدانه نیست. اتفاقا برعکس؛ تصمیم سازان در این جناح همه تلاش خود را برای کاهش رقبا می‌کنند اما فایده ندارد. 

حدود یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری آتی باقی است و از همین حالا می‌توان 10 گزینه جدی اصولگریان را برشمرد.

سعید جلیلی

جلیلی که در انتخابات 92 شرکت کرده و سوم شد، گويا قصد دارد یک بار دیگر شانس خود را بیازماید. او در انتخابات 96 نیز همین تصمیم را داشت اما برخي مي گويند بعد از جلسه‌ای دو ساعته با محمدباقر ذوالقدر منصرف شد. جلیلی اما هیچ وقت دست از کار نکشید. دولت در سایه را تشکیل داد و از سفرهای استانی هم غافل نشد. او خود را یک کاندیدای بالقوه نگاه داشت و حالا که موسوم انتخابات است دوباره نگاه ها به او خيره شده است.

مهرداد بذرپاش

مهرداد بذرپاش هم اين روزها محل گمانه زني شده است.او يك بار ديگر هم قصد پاستور كرده بود اما آخر سر هم معلوم نشد كه چرا دير به ستاد انتخابات رسيده است.

پرویز فتاح

فتاح در سال‌های اخیر یکی از جدی‌ترین کاندیداهای اصولگرایان بوده است. در کمیته امداد و بنیاد مستضعفان خوب عمل کرده است. او در انتخابات 96 هم یکی از 5 گزینه اصلی جمنا بود اما خودش انصراف داد و گفت: «سعی می‌کنم در همین سنگر پاسداری کنم و اگر همین مسئولیت را به خوبی انجام دهم خدا را شکر خواهم کرد».

علیرضا زاکانی

زاکانی را باید یکی از جدیدترین گزینه‌های 1400 دانست. او در انتخابات قبلی هم به میدان آمده اما توسط شورای نگهبان تاييد نشد. گویا او را رجل سیاسی به حساب نیاورده بودند. حالا اما وضع برای زاکانی فرق کرده است. او به مجلس رفته و تا همین جا هم بر سر نایب ریسی، ریاست فراكسيون و احتمالا مرکز پژوهش‌های مجلس توافق کرده است. به این ترتیب او نقیصه پیشین را جبران خواهد کرد و در یک سال آتی را به قدر کافی وقت دارد تا بیش از قبل از خود یک چهره ضدفساد ارائه کرده و رای جمع کند.

محمد باقرقالیباف

محمد باقر قالیباف این روزها سرگرم تلاش برای گرفتن جای لاریجانی و تکیه زدن بر کرسی ریاست مجلس است اما همچنان سودای پاستور نشینی را در سر می‌پرواند. او علی‌رغم شکست‌های پیش از این دست از رویای خود نکشیده و اصرار دارد که روزی به آنجا برسد. موانع او در این راه اما بسیار است. از یک سو حرف و حديث هاي پيشين از سوی دیگر هم تاثیری که ترکی ریاست مجلس به خاطر ریاست جمهوری بر اذهان مردم خواهد گذاشت .گذشته ازاین‌ها باید دید نظر اصولگرایان که یک بار در 96 او را قربانی کردند، چیست.

ابراهیم رئیسی

رئیسی شاید بعیدترین گزینه انتخابات 1400 به نظر برسد اما این طور که معلوم است مورد گمانه زني برخي محافل سياسي است. او در 96 هم با ورود خود به عرصه انتخابات به عرصه سیاست ایران شوک داد. عدم پيروزي او در مقابل روحانی اما پايان ماجرا نبود. رئیسی به قوه قضاییه رفت . اقدامات اصلاحي او در قوه قضاييه بسيار مورد توجه قرار گرفته است. برخي مي گويند او در صورت حضور در انتخابات شانس بسيار بالايي خواهد داشت.

عزت‌الله ضرغامی

مي گويند ضرغامی همیشه خواسته که جایگاهی والاتر از ریاست صداوسیما داشته باشد. از فضای مجازی و حقیقی تمام بهره را گرفته تا بیشتر دیده شود. او همچنین به شدت خواهان آن است که از خود یک چهره میانه‌رو ومعتدل به نمایش گذارد و امیدش به این است که با این اقدامات برای خود پایگاه اجتماعی بسازد.ضرغامي روابط عمومي خوبي دارد و با استفاده از همين ديپلماسي عمومي مي تواند توجهات را به سمت خود جلب كند.

علی نیکزاد

علی نیکزاد از وزرای احمدی‌نژاد است و این روزها خود را یک قدمی ریاست مجلس می‌داند. او هم مثل خیلی‌های دیگر در مجلس یازدهم به 1400 چشم دوخته و گمان می‌کند که در قد و قواره آن جایگاه است. این طور که شنیده می‌شود جلساتی نیز برای ارزیابی شانس وی در آن انتخابات برگزار شده است.

مخبر دزفولی

برخی از کاندیداهای اصولگرایان در 1400 اما در عین گمنامی، آرزوهای بزرگ دارند. مصداق این مدعا محمدرضا مخبر دزفولی است. بیشتر استاد دانشگاه است تا سیاستمدار و تجربه حضور در فرهنگستان علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی، هیات امنای دانشگاه تهران و بنیاد نخبگان فرهنگی را دارد. سوابقی که قطعا از او یک کاندیدای قوی در رقابت‌های انتخاباتی 1400 نمی‌سازد. دست‌های سياسي در عالم سیاست اما اگر همان طور که خود گمان می‌کند، با او یار شود قطعا وضعیت فرق خواهد کرد.

محمود احمدی‌نژاد

احمدی‌نژاد را باید سوپرایز 1400 دانست. مدت‌ها است ساکت شده و جنجال به پا نمی‌کند اما این معنی آن نیست که گوشه عزلت گزیده باشد. برنامه‌های بزرگ دارد و در همان راستا پیش ‌می‌رود. بسیاری از یاران خود را به مجلس فرستاده و خود مهیای مصاف آتی می‌شود. احمدی‌نژاد قطعا روی کاهش اعتماد عمومی به اصلاح طلبان حساب کرده و گمان می‌کند که با بیان چند حرف آنچنانی قادر به جلب رای همه تحول‌خواهان است.

 


1399/02/20 9:29:38 AM

نوشته شده توسط جواد کمالی

  نظرات شما  
   
نام:  
ن خانوادگی:  
تلفن:  
متن:  
   
   

    نظرات شما  
   
 
 
     
  • سفارشاتت

  • امکانات

  • پیوندها