Skip Navigation Links
صفحه اصلی
ارتباط با ما Expand ارتباط با ما
گروه خبری Expand گروه خبری
مطالب Expand مطالب
فرصت های شغلی
سوالات متداول
جستجو
     
 
ماجرای سقوط هلی‌کوپتر حامل بنی‌صدر
********************

روز ۲۴ مرداد ۱۳۵۹ هلی‌کوپتر حامل «ابوالحسن بنی‌صدر»، رییس‌جمهوری وقت که برای بازدید از مناطق مرزی به کرمانشاه رفته بود، در نزدیکی اسلام‌آباد غرب سقوط کرد اما سرنشینان آن جان سالم به در بردند.

«تاریخ ایرانی» در ادامه نوشت: روزنامه کیهان فردای آن روز در گزارشی با عنوان «هلی‌کوپتر رییس‌جمهور چگونه سقوط کرد»، نوشت: «ساعت ۱۱ دیشب هلی‌کوپتر حامل دکتر بنی‌صدر رییس‌جمهوری هنگام بازگشت ایشان از نوار مرزی ایران و عراق در نزدیکی اسلام‌آباد بر اثر نقص فنی سقوط کرد ولی خوشبختانه به ایشان و هیچ یک از همراهان صدمه‌ای نرسید.

دکتر بنی‌صدر پس از سقوط هلی‌کوپتر در ساعت ۳۰ :۱ بامداد در گفت‌وگویی جریان وقوع این حادثه را بیان کرد و گفت: پس از حرکت از قصر شیرین و طی مقداری راه، استاندار به من اطلاع داد که هلی‌کوپتر دچار نقص فنی شده و مجبور به فرود اجباری می‌باشد، در این هنگام هلی‌کوپتر شروع کرد به دور زدن و وقتی آدم بیرون را نگاه می‌کرد چنین به نظر می‌رسید که روی آب پرواز می‌کند. خلبان بعد متوجه شد چراغ‌ها از کار افتاده است به هر حال ناچار آماده فرود اجباری گردید که کنترل از دست او خارج شده و هلی‌کوپتر سقوط کرد. پس از سقوط هلی‌کوپتر تیمسار ظهیرنژاد درب هلی‌کوپتر را باز کرد و کلیه سرنشینان به بیرون پریدند در این لحظه بود که متوجه شدیم قطعات هلی‌کوپتر در نقاط مختلف افتاده است. رییس‌جمهوری سپس افزود: این الحمداله از شگفتی‌ها و نشانه کمال رحمت خداوندی است که هلی‌کوپتری سقوط کرده و متلاشی هم بشود و به هیچیک از سرنشینان کوچک‌ترین صدمه‌ای نرسد و نشانه دوم رحمت الهی اینکه در ۱۵ کیلومتری محل سقوط هلی‌کوپتر ۱۵ روز پیش ۱۵ نفر از پاسداران سپاه انقلاب به وسیله ضدانقلاب شهید شده بودند.

رییس‌جمهور در ادامه سخنان خود اظهار داشت که محل سقوط در نزدیکی دهی بود و روستاییان آن ده که بعد معلوم شد کرد هستند، آمدند و خیلی شادی کردند و شگفت‌زده شده بودند. روستاییان که دارای یک جیپ و یک تراکتور بودند کلیه سرنشینان را به پاسگاه ژاندارمری آن منطقه انتقال داده و در آنجا با استفاده از اتومبیل پاسگاه به کرمانشاه آمدیم.

رییس‌جمهوری افزود: هنگام حرکت هلی‌کوپتر هوا تاریک بود و ظاهراً این هلی‌کوپتر شب نمی‌بایستی پرواز می‌کرد ولی چون خلبان ماهری بود لذا آماده پرواز گردید و به هر حال نقص فنی از عهده او بیرون بود و وقتی که هلی‌کوپتر به زمین سقوط کرد. از آنجا که عواطف و احساسات بشری ظاهرسازی نیست و احساسات صمیمانه است روحیه انسانی این خلبان‌ها و همه سرنشینان خیلی برجسته بود و من هم باید از روحیه فرمانده نیروی زمینی و هم از صیاد شیرازی و از همه و همچنین از مردمی که با آن صمیمیت بر گرد ما حلقه زدند در صورتی که دیگران می‌ترسیدند که آن‌ها به ما حمله کنند، تشکر و قدردانی کنم. دهقانان آنجا کرد بودند و خیلی پرشور و بحمداله همه چیز گواهی می‌داد از الطاف خداوندی.

پیام امام و پاسخ بنی‌صدر

در پی سقوط هلی‌کوپتر حامل بنی‌صدر و هیأت همراه، امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی با صدور پیامی خطاب به رییس‌جمهوری وقت از جان به‌در بردن بنی‌صدر از سانحه سقوط با عنوان «عنایت معجزه‌آسا» یاد کردند. متن پیام امام خمینی بدین شرح است:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای بنی‌صدر، رییس جمهور (حفظه‌الله تعالی)

نجات جنابعالی و همراهان محترم از سانحه‌ای که به حسب عادت مصیبت‌وار باید باشد، نشانه‌ای از الطاف الهی است برای پیشرفت انقلاب اسلامی. ما از این اموری که قدرت حق آشکارا در آن پیداست که همه در جهات حفظ این کشور و ملت است کراراً دیده‌ایم. ان‌شاءالله تعالی از این پس نیز عنایات پروردگار با ماست و با همه وجود در پیشگاه مقدس شکرگزاریم. ما همه از خداییم و باید در راه خدمت به او باشیم. این عنایت معجزه‌آسا دلیل آن است که شما و همراهانتان در خدمت به کشور اسلامی صدیق بوده و صدیق خواهید بود. شما به شکرانه این نعمت بزرگ زندگانی ثانوی خود را بیش از پیش وقف خدمت به اسلام و کشور اسلامی نمایید و ملت بزرگ با رویت این عنایات پی در پی اطمینان کامل داشته باشند مادام که در خدمت اسلام هستند آسیب‌پذیر نیستند و دشمنان کوردل این کشور بدانند که با توطئه‌ها و شیطنت‌ها نخواهند توانست کشور اسلامی را آسیب رسانند. ملت ما تا پای جان در خدمت به اسلام حاضر و در پشتیبانی از نهادهای اسلامی مصمم هستند و از خداوند تعالی عظمت اسلام و مسلمین و کشور اسلامی ایران را خواستارم.

والسلام علیکم و رحمت‌الله. روح‌الله الموسوی الخمینی ۲۵/ ۵/ ۵۹»

ابوالحسن بنی‌صدر نیز در پاسخ به پیام امام خمینی، متنی را به شرح زیر برای بنیانگذار جمهوری اسلامی ارسال کرد: «حضور مبارک حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خمینی پدر و رهبر عزیزم. پیام تشویق و آموزنده عز وصول بخشید. اینجانب عنایت و حمایت امام امت را همواره نشانه عنایت الهی می‌دانستم و می‌دانم. از خداوند بزرگ که قدرت و فضل خویش را در این مناسبت به بهترین وجه بر این بنده عیان فرمود، توفیق خدمت به دین و خلق او را طلب می‌کنم و یقین دارم از راهنمایی و حمایت‌های شما برخوردار خواهم بود.

امام عمر و عزتت مستدام باد. ان‌شاءالله

ابوالحسن بنی‌صدر ۲۵/ ۵/ ۵۹»

اطلاعیه ستاد مشترک ارتش

ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی هم به دنبال سانحه هوایی برای بنی‌صدر، اطلاعیه‌ای بدین شرح صادر کرد: «فالله خیر حافظا و هو ارحم الراحمین. شکر و سپاس بیکران خداوند قادر متعال را که همیشه یار و نگهدار ملت مسلمان و بپاخاسته ایران می‌باشد. اینک که بار دیگر در این مقطع حساس زمانی لطف پروردگار شامل حال ملت رنجدیده ایران گردیده ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران با اطلاع از خبر سانحه هلی‌کوپتر حامل ریاست جمهوری و فرماندهی کل قوا و همراهان که به حمد خدای بزرگ کمترین آسیب جانی ببار نیاورد صمیمانه روی به درگاه ایزد یکتا آورده و شکرگزاری می‌نماید و آرزومند است که خداوند سبحان همه خدمتگزاران به اسلام و انقلاب اسلامی ایران را در کنف عنایات خاص خود همواره مصون و محفوظ بدارد.»

انتهای پیام1397/05/24 22:56:46 PM

نوشته شده توسط جواد کمالی

  نظرات شما  
   
نام:  
ن خانوادگی:  
تلفن:  
متن:  
   
   

    نظرات شما  
   
 
 
     
  • سفارشاتت

  • امکانات

  • پیوندها