وی با اشاره به فرارسیدن ماه بهمن و نزدیک شدن به چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به دستاوردها مهم انقلاب اسلامی در این چهل سال اشاره کرد و افزود: علیرغم تهدید ها، تحریم ها، فشارها و حتی جنگ های مستقیم و غیر مستقیم سرعت حرکت انقلاب در مسیر توسعه فناوری و تکنولوژی به حدی بوده است که بدون هیچ حمایتی حتی به دانش فضایی هم دست پیدا کرده ایم.

امام جمعه اسالم ضمن اشاره به کارکردهای مثبت فضای مجازی به تبیین فرمایش مقام معظم رهبری« فضای مجازی می تواند ابزاری باشد برای زدن توی دهان دشمنان» پرداخت و تصریح کرد: فیلترینگ و محدود کردن فضای مجازی موجب خروج دسته جمعی بسیاری از نیروهای ارزشی و انقلابی از پیام رسانی همچون تلگرام و حضور افسار گسیخته دشمنان در آن میدان شد. فیلتر کردن تلگرام جوانان آتش به اختیار در جنگ نرم را خلع سلاح کرد. تلگرام را رفع فیلتر کنید تا جوانان انقلابی با همین تلگرام به دهان دشمن بزنند.

باقری تصریح کرد:فیلترینگ یعنی بالابردن دستها به نشانه تسلیم و پاک کردن صورت مساله، که یقینا راه حل مشکل نیست. کشوری که می تواند موشک های دوربرد و ماهواره بسازد یقینا می تواند فضای مجازی را کنترل کند. در حالی مردم را از استفاده برخی امکانات فضای مجازی محروم می کنند، که وزرای دولت و وکلای مجلس و برخی مسئولین ارشد نظام خودشان توئیت می کنند و فیلترها را دور می زنند. به جای فیلتر کردن باید فرهنگ صحیح استفاده از فضای مجازی را نهادینه کنیم.

وی گفت: دولت و متولیان امر فضای مجازی دستشان را از دکمه فیلترینگ بردارند. با فیلتر کردن تلگرام برای دسترسی به این پیام رسان همه به فیلتر شکن روی آوردند و نه تنها از تلگرام دست نکشیدند بلکه دریچه ای نامحدود به فضای مجازی به رویشان باز شد که که مفاسد بیشتری در پس آن قرار دارد و سلامت اخلاقی جوانان و جامعه را به شدت تهدید می کند. به قول معروف آمدند ابرویش را درست کنند زدند چشمش را کور کردند.

باقری ضعف پیام رسان های داخلی را هم از عوامل دیگر اقبال مردم به فیلترشکن و دور زدن فیلترها دانست و گفت: وقتی نتوانسته ایم جایگزین و رقیبی همپای تلگرام ایجاد کنیم نباید آن را فیلتر می کردیم، با این کار اعتماد مردم از رسانه های داخلی سلب و متوجه رسانه های خارجی شد. پس از گذشت یکسال از فیلترینگ تلگرام، آمارها حکایت از عدم اقبال مردم به پیام رسان های داخلی و هجوم به سمت فیلترشکن یا نرم افزارهای مشابه تلگرام دارد.